Od września do listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach został zrealizowany projekt ,,Klasa z drewna”, sfinansowany ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Głównym celem projektu było propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku
W szkole opracowany został program edukacji przyrodniczo – leśnej pn. „Las - edukacja i rekreacja”, który promował leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia, co działo się poprzez: organizację zajęć terenowych, „żywych” lekcji przyrody, spotkania z leśnikiem. Realizacja programu przebiegała z wykorzystaniem informacji i materiałów zawartych na stronie Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl
W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek o tematyce przyrodniczej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. W ramach projektu ,,Klasa z drewna” uczniowie przygotowali prace plastyczne z materiałów przyrodniczych, wykonali makietę warstwowej budowy lasu oraz wykonali przepiękne dekoracje z wykorzystaniem jesiennych darów lasu.
Zajęcia związane z edukacją leśną odbywały się w pobliskim lesie, na terenie nowopowstałego przyszkolnego placu zabaw wyposażonego w wiatkę edukacyjną na której zamieszczone są tablice edukacyjne.
Szkoła Podstawowa im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach na realizację projektu pn. „Las – edukacja i rekreacja” otrzymała z Lasów Państwowych środki w wysokości 100 000,00 złotych. W wyniku realizacji przedsięwzięcia stworzono przestrzeń rekreacyjno – edukacyjną dla uczniów, powstało ogrodzenie z różnych gatunków drzew, wykonano wielogatunkowe nasadzenie rodzimych drzew i krzewów. W zagospodarowanej przestrzeni zainstalowano tabliczki z logiem Lasów Państwowych oraz nazwami gatunków drzew, ławki służące zarówno prowadzeniu zajęć, jak i rekreacji. W altanie zamieszczono tablice edukacyjne informujące o roli lasów, ich mieszkańcach oraz korzyściach płynących z gospodarki leśnej. Główny materiał budulcowy stanowi drewno pozyskane z lasów.
Zdobytą wiedzę o lesie uczniowie weryfikowali podczas akcji „Sprzątanie świata” oraz wycieczki do Białowieży, która rozpoczęła się wizytą w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i spotkaniem z Dyrektorem Andrzejem Nowakiem, który podarował sadzonki drzew. Kolejnym etapem była niezapomniana lekcja przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Obcowanie ze zwierzętami, spotkanie z żubrem – królem białowieskich lasów, spacer ścieżką edukacyjną Żebra żubra, fascynująca opowieść o puszczy i jej mieszkańcach to tylko niektóre elementy przyrodniczej wyprawy. Wizyta w uroczysku Topiły to spotkanie z nieskażoną naturą Białowieskiego Parku Narodowego i przejazd kolejką wąskotorową. Jeśli las jest motywem przewodnim wyjazdu to nie mogło zabraknąć wizyty w instytucie leśnym i spotkania z prof. Rafałem Paluchem, który o drzewach wie prawie wszystko.
Podczas realizacji programu Las – edukacja i rekreacja rodziły się pomysły inspirowane lasem. Uczniowie przygotowali pokaz przebrań jesiennych. Była to uczta dla oczu, a jednocześnie wyzwolenie kreatywności. Z darów jesieni i z darów lasów przygotowali kompozycje tematyczne, które prezentowali na wystawkach.
16 listopada 2023 r. w obecności naszych uczniów i zaproszonych gości nastąpiło zwieńczenie konkursu Lasów Państwowych „Klasa z drewna” w ramach którego, realizowany jest program z edukacji leśnej „Las – edukacja i rekreacja”. Reprezentanci sześciu gminnych szkół wzięli udział w dwuetapowym konkursie przyrodniczym pn. „Las – edukacja i rekreacja” przygotowanym we współpracy z Nadleśnictwem Ełk. W pierwszym etapie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą. Drugi etap to konkurencje sportowe. Suma zdobytych punktów w obu etapach pozwoliła wyłonić zwycięzców. Najlepsza okazała się drużyna z Mrozów. Uczniowie naszej szkoły wywalczyli trzecią lokatę.
Najbardziej oczekiwanym momentem podsumowania projektu było uroczyste otwarcie placu edukacyjno – rekreacyjnego przy naszej szkole. Wstęgę rozwiązał wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk Arkadiusz Malinowski, a poświęcenia placu dokonał ks. Wojciech Luto, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chełchach. Otwarcie placu rekreacyjno – edukacyjnego sprawiło ogromną radość wszystkim uczniom, tym najmłodszym, ale również radości nie kryli najstarsi uczniowie. Oprócz urządzeń rekreacyjnych wykonanych z drewna, zgromadzeni podziwiali nietuzinkowe ogrodzenie wykonane z desek różnych gatunków drzew, w myśl założenia, że plac ma bawić i uczyć.
Ostatnim elementem uroczystości było nagrodzenie zwycięzców konkursu przyrodniczego. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Lasów Państwowych oraz przez Nadleśnictwo Ełk.
Podsumowanie programu i konkursu „Las – edukacja i rekreacja” uświetniła obecność sygnalistów z Nadleśnictwa Ełk. Melodie i hasła wygrywane na rogach robiły ogromne wrażenie, poruszały wyobraźnię.
Zrealizowany program „Las – edukacja i rekreacja” pogłębił wiedzę o lesie, pozwolił połączyć naukę z doświadczeniem. Pozwolił spojrzeć inaczej na środowisko leśne i dostrzec jego wartość. Pozostawił pamiątki w postaci placu edukacyjno – rekreacyjnego, drzew i krzewów podarowanych przez Nadleśnictwo Ełk, a przede wszystkim pozwolił na integrację społeczności szkolnej podczas wykonywania kolejnych zadań projektu.
Zrealizowany projekt oraz pozyskana nowa infrastruktura rekreacyjno-edukacyjna pozwoli na zacieśnienie współpracy z innymi szkołami, wpłynie na poziom wiedzy o faunie i florze polskich lasów oraz pogłębi wiedze o działalności Lasów Państwowych wśród mieszkańców Gminy Ełk.