Kodeks bezpiecznej przerwy
W ramach Programu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie klas I – VIII pracowali metodą projektu nad „Kodeksem bezpiecznych zachowań na przerwie”. Każda klasa przygotowała plakat, na którym przedstawiła wizję bezpiecznej przerwy. Oto niektóre zapisy – postulaty, które pojawiły się na afiszach uczniów klas IV-VIII.
Oto niektóre z nich:
1. Wspólnie spędzamy czas. / Bawimy się razem.
2. Rozmawiamy kulturalnie, nie używamy wulgaryzmów.
3. Szanujemy innych.
4. Jesteśmy mili dla koleżanek i kolegów.
5. Na przerwie jemy drugie śniadanie.
6. Używamy sprzętu szkolnego zgodnie z zasadami.
7. Szanujemy własność szkoły. / Nie niszczymy dekoracji.
8. Dbamy o porządek i czystość. / Śmieci wyrzucamy do kosza.
9. Podczas przerw na świeżym powietrzu zmieniamy obuwie.
10. Reagujemy na niebezpieczne lub niewłaściwe zachowania.
11. Zgłaszamy dorosłym, gdy widzimy coś niepokojącego.
12. Stosujemy się do poleceń dyżurujących nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Na przerwie:
1. Nie korzystamy z telefonów komórkowych.
2. Nie biegamy po korytarzu i schodach.
3. Nie popychamy się wzajemnie.
4. Nie krzyczymy.
5. Nie dokuczamy innym.
6. Nie spędzamy niepotrzebnie czasu w toalecie.
7. Nie wychodzimy ze szkoły bez zgody nauczyciela (przerwa na świeżym powietrzu).
Również najmłodsi uczniowie, pierwszoklasiści, przygotowali ujmującą wizję „Kodeks bezpiecznej przerwy”.
Oto najważniejsze zapisy, które pojawił się na plakacie:
1. Bezpieczne nogi
Po korytarzu chodzimy, a nie biegamy. idziemy prawą stroną korytarza.
2. Przyjazne dłonie i dobre słowa
Ręce służą do przytulania, nie do bicia – rozwiązujemy kłopoty poprzez rozmowę. Używamy magicznych słów – proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry.
3. Porządek wokół nas
Śmieci zawsze wrzucamy do kosza. Plecaki ustawiamy równo pod ścianą.
4. Czas na drugie śniadanie
Jemy i pijemy, siedząc na ławce – nie biegamy z jedzeniem w buzi, żeby się nie zadławić.
5. Dorosły nasz przyjaciel
Każdy wypadek i problem zgłaszamy dorosłemu – nauczyciel zawsze nam pomoże.
Nie wychodzimy sami ze szkoły ani na podwórko – tylko pod opieką nauczyciela.
6. Dzwonek na lekcję
Spokojnie ustawiamy się przed klasą – czekamy na naszą panią lub pana.
Słysząc dzwonek kończymy zabawę – czas na naukę.

